Студенческий форум КНЕУ

Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

 
Ответить в эту темуОткрыть новую тему
> Роль пісні в п'єсі І. П Котляревського «Наталка Полтавка»
Дмитрий
сообщение 27.2.2011, 11:38
Сообщение #1


В ауте
**********

Группа: root
Сообщений: 1 704
Регистрация: 1.2.2011
Пользователь №: 1Роль пісні в п'єсі І. П Котляревського «Наталка Полтавка»

Своїм безсмертним твором «Наталка Полтавка» І. П. Котляревський поклав початок новій українській драматургії. Сила і краса цієї п'єси в її народності, реалізмові і високій художній досконалості.
І. Карпенко-Карий назвав цей твір «високим зразком народної поезії в драматичній формі».
Він завоював серед народу таку популярність, що його переписували, вивчали пісні, які звучали протягом всієї п'єси, а дехто знав напам’ять весь її зміст. Популярність «Наталки Полтавки» не зменшилась і в наш час, і сьогодні нас чарують її пісні. Вони не випадково введені в композицію п'єси. Органічно вплітаючись у її зміст і сюжет, кожна з пісень несе певне навантаження, допомагає глибше розкрити образи твору, їх мрії, прагнення, душу.
За своїм змістом, мотивами і жанровими особливостями серед пісень, що зустрічаються в п'єсі «Наталка Полтавка», є ліричні, історичні, бурлацькі, жартівливі. Всього їх нараховується двадцять дві. Половина з них написані самим автором та невідомим композитором. Пізніша їх обробка була здійснена М. В. Лисенком.
З ліричної пісні «Віють вітри, віють буйні» ми дізнаємося про душевну драму головної героїні. Вона закохана в бідного парубка Петра, її почуття чисті і глибокі. Розлука з коханим тугою обіймає її серце:
Ой як болить серце,
а сльози не ллються.

Немає до кого пригорнутись, нікому приголубити дівчини, коли немає того, який її любить.
В іншій пісні Наталка сама дає собі характеристику:
Не багата я і проста, но чесного роду,
Не стиджуся прясти, шити
і носити воду.

Для неї дівоча честь, добре ім'я – це найголовніше. «Пошануйте сиротину і не вводьте в славу», -- відповідає вона Возному на його залицяння.
Наталка щиро поважає і любить свою матір, її слово для неї закон, проте вона не може забути своє кохання. З благанням вона звертається до матері словами іншої пісні, щоб та пожаліла її і не видавала за нелюба:
Лучче умерти, як з немилим жити,
Сохнуть з печалі, щодень сльози лити.

Пісня матері «Чи я тобі, дочко, не добра желаю…» розкриває нам її серце. Вона не хоче, щоб Наталка залишалась «бідною сиротиною» після її смерті.
Шануючи свою матір, дочка відважилась на самопожертву, вона погодилась вийти замає за нелюба. Та серце її не з ним, воно лине до свого милого. І скільки горя і туги звучить у пісні Наталки:
Прийди, милий, подивися, яку терплю муку!
Ти хоть в серці, но од тебе беруть мою руку.

Образ Наталки – класичний в українській літературі, він втілює найкращі риси української дівчини: скромність, чесність, працьовитість, розум, доброту і щирість серця. Всі ці риси допомагають розкрити пісні як народні, так і написані самим Котляревським.
Не меншу роль відіграють пісні в розкритті характерів інших героїв. Возний - це типовий чиновник повітового суду, хабарник і сутяга, «сільська п'явка», який «і із рідного батька злупить». Його мова – суміш канцеляризмів, старослов’янизмів, казенно-судової лексики.
Для того, щоб підкреслити своє становище і «освіченість», він вживає замість простих слів пишномовні заплутані конструкції. Його почуття до Наталки – це не чисте священне почуття, а бажання домогтися повновладного володіння нею «як движимим і недвижимим імінієм для душі». Пісні Возного передають його низький духовний рівень і його моральні принципи, за якими він живе:
Всяк, хто не може, то дуже скрипить,
Хто не лукавить, то ззаду сидить.

Пісню Григорія Сковороди «Всякому городу нрав і права» Возний переробляє так, що її зміст стає повністю протилежним.
Характер і духовний світ Петра, коханого Наталки, допомагають розкрити пісні «Сонце низенько…», «Та йшов козак з Дону…», «У сусіда хата біла». Він глибоко кохає Наталку, заради неї він пішов у далеку сторону, щоб заробити гроші і багатому Терпилові показатись гідним його дочки. Повертаючись додому, Петро в думках летить до своєї коханої:
Спішу до тебе,
Лечу до тебе,
Моє серденько!

Дізнавшись про те, що Наталка подала рушники іншому, він глибоко переживає, але розуміє, що він бідняк, і мати не згодиться проміняти багатого зятя на бідного. Остання пісня, яку виконують Петро разом з Наталкою, остаточно вирішує справу:
Не допущу мою милу
Другому достаться.

Пісні, які використовує І. Котляревський, у п'єсі, служать не лише для розкриття внутрішнього світу героїв, але й сприяють розгортанню основної сюжетної лінії та показують позицію автора у ставленні до своїх героїв, підкреслюють його патріотизм, волелюбність.
Сміючись над залицянням Возного до Наталки, автор використовує жартівливу пісню «Ой, під вишнею…».
Пісня «Ворскла – річка невеличка» прославляє минулі героїчні часи битви під Полтавою, показує нам патріотичні почуття не лише Миколи, який її виконує, а й самого І. Котляревського.
Завдяки чудовим мелодійним пісням «Наталка Полтавка» здобула популярність не лише в Україні, а й далеко за її межами. Багато часу пройшло з дня виходу її в світ, багато творів відійшли в забуття, а вона, за словами І. Карпенка-Карого, «продовжує лунати на сцені дивно милими піснями і буде лунати довго, довго…»

или скачайте в формате .docПрикрепленные файлы
Прикрепленный файл  _____________________.____________________________________.doc ( 31 килобайт ) Кол-во скачиваний: 34
Пользователь в офлайнеКарточка пользователяОтправить личное сообщение
Вернуться в начало страницы
+Ответить с цитированием данного сообщения

Быстрый ответОтветить в эту темуОткрыть новую тему
1 чел. читают эту тему (гостей: 1, скрытых пользователей: 0)
Пользователей: 0

 Текстовая версия Сейчас: 13.10.2011, 19:45

Украинская Баннерная Сеть
Ссылки: Студенческий портал СУМНО - Інтернет-видання про сучасну українську культуру <% SAPE %>