Студенческий форум КНЕУ

Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

 
Ответить в эту темуОткрыть новую тему
> Філософські роздуми Г. С. Сковороди про людське щастя.
Дмитрий
сообщение 27.2.2011, 11:56
Сообщение #1


В ауте
**********

Группа: root
Сообщений: 1 704
Регистрация: 1.2.2011
Пользователь №: 1Філософські роздуми Г. С. Сковороди про людське щастя.


З тих самих пір, як створив Бог Адама і Єву, і по наш день триває вічне полювання на синього птаха. Кожна людина намагається віднайти цю дивовижну пташину, кожна людина сподівається спіймати ну хоча б кілька її пір'їн.
Хтось бачить щастя у грошах і владі, для когось воно у славі, комусь здається, що воно у мудрості і знаннях. Але нікому ще не вдавалось остаточно відповісти, де шукати щастя.
Не один мудрець намагався відповісти на це вічне запитання, не один філософ шукав відповідь. Український мандрівний філософ Трирогій Сковорода, який жив у XVIII ст.., також прагнув віднайти формулу щастя, що допомогла б людству у його пошуках.
Щастя для Сковороди починається з пізнання: «Пізнай себе», - закликає філософ у своїх працях. Людину порівнює він із човном у розбурханому морі. Чи може човен досягти сподіваних земель, коли він не має керманича, а чи може людина, що не знає себе, вижити у буремних хвилях життя? Ні, звичайно. Стати собі на допомогу у найважчі хвилини може лише та людина, яка пізнала себе. В одній з пісень «Божественного саду» філософ радить:
Подивись в нутро тобі: знайдеш друга у собі,
Стрінеш там ти іншу волю…

У кожній людині сховані Богом неоціненні скарби, які необхідно пізнати. Самопізнання потрібно людині для того, щоб віднайти своє призначення, свою спорідненість. У байці «Бджола та Шершень» Сковорода говорить, що «немає нічого радіснішого, аніж жити за призначенням. Солодкі тоді труд тілесний, терпіння тіла і навіть смерть, коли душа, володарка людини, насолоджується спорідненою працею». Спорідненість визначає життєвий шлях кожної людини, формує її світогляд і характер. Спорідненість кожної людини – воля Бога, природи, які Сковорода ототожнює. Життя і праця згідно із своєю спорідненістю «є справжнім щастям для людини». Підтвердженням цьому є рядки з байки «Годинникові колеса».
«З різними природними нахилами життєвий шлях різний. Одначе, всім їм кінець – чесність, мир, щастя».
Робота, на думку Сковороди, ошляхетнює людину, приносить їй справжнє задоволення: «Робота наша – джерело веселощів» зустрічаємо у байці «Зозуля і Косик».
Ніколи не слід соромитись спорідненої праці, хоч би вона була найпростішою, будь-який труд возвеличує людину. Філософ застерігає: «Марнославство й прагнення насолод багатьох потягло у протиприродний стан. Це тим шкідливе для них буває, чим вищий стан…»
На думку філософа, людина працює заради душевного задоволення, а не для матеріальних статків. Для Сковороди «не мале те, чого досить на прожиття, врешті, Це і є статок та багатство». Немає щастя у матеріальному благополуччі, воно несе людині лише зайві клопоти і турботи.
Для душевних скарбів має жити людина. Вона повинна уникати гріхів і слухати голос Божий. В одній із пісень «Божественного саду» філософ помічає:
«Щасний той і без утіх, хто подужав смертний гріх,
Душа його – Божий град, душа його – Божий сад».

Сковорода стверджує, що справжнім багатством для людини є: «Совість, як чистий кришталь», «чисті розуму вітрила, які не зіпсовані злими думками, - невинність – священний град», непорочність – ось де діамант».
З часу смерті славетного Григорія Сковороди минуло багато часу. Полювання за щастям триває, кожна людина шукає свою стежку до щастя.
І всім нам слід пам'ятати про ті шляхи, що вказав нам український філософ, якому миліше за все була воля. Щастя варто шукати через самопізнання, пошуки своєї спорідненої праці та через плекання справжніх цінностей: мудрості, любові, чистої совісті.
Хай будуть кожному з нс повчанням ці рядки з «Божественного саду»:

Краще мить чесно жить,
аніж день в мислях злих,
Краще в святі день побуть,
аніж безбожний рік,
Буде чистий хай рік, ліпш ніж десять брудних.
Краще десять корисних, аніж безплідний рік.
или скачайте в формате .doc


Прикрепленные файлы
Прикрепленный файл  _____________________._.___________________________.doc ( 27.5 килобайт ) Кол-во скачиваний: 31
Пользователь в офлайнеКарточка пользователяОтправить личное сообщение
Вернуться в начало страницы
+Ответить с цитированием данного сообщения

Быстрый ответОтветить в эту темуОткрыть новую тему
1 чел. читают эту тему (гостей: 1, скрытых пользователей: 0)
Пользователей: 0

 Текстовая версия Сейчас: 13.10.2011, 19:45

Украинская Баннерная Сеть
Ссылки: Студенческий портал СУМНО - Інтернет-видання про сучасну українську культуру <% SAPE %>